Moja filozofia życiowa

Wszyscy ludzie kierują się w życiu swoją własną filozofią życiową.

Każdy z nas ma coś takiego. Jej zasady mogą nie być jasno sprecyzowane, prawdę mówiąc bardzo rzadko są, ale za to zawsze obowiązują. Tak w moim, jak i w twoim życiu, filozofia życiowa dyktuje nasze wszystkie wybory, decyzje, myśli i działania.

Cóż to takiego “Filozofia życiowa”?

Człowiek, który ukuł to wyrażenie, Jim Rohn, zdefiniował ją, jako:

“System zasad, według którego żyjemy.”

Każdy ma inny system. Jedni lubią pospać rano, inni wcześnie zrywają się z łóżka. Jedni czekają ze zrobieniem pracy domowej czy projektu do ostatniej chwili, inni robią je jak najszybciej, żeby mieć to z głowy, a jeszcze inni z umiarem planują sobie, kiedy zajmą się projektem i robią go spokojnie i miarowo przez kilka dni.

Każdy z nas ma taki system, który dyktuje mu priorytety życiowe oraz jak sobie z nimi radzić. Rzadko sobie to uświadamiamy, ale tak właśnie jest. Skąd się ten system bierze?

W skrócie – z doświadczenia życiowego. Czegokolwiek doświadczyliśmy, cokolwiek zostało przetrawione przez nasze zmysły i przemyślane, w jakiś sposób ukształtowało to, jak radzimy sobie z życiem. Trzy główne czynniki kształtują naszą filozofię życiową:
-nasze źródła danych o świecie
-wewnętrzna interpretacja przychodzących danych
-interakcje z innymi ludźmi

Dane

Każdy jeden impuls zarejestrowany przez twoje zmysły jakoś wpłynął na twoje życiowe doświadczenie. Tyle, że twój mózg przetwarza około 12 milionów takich impulsów na sekundę.

Jeśli chodzi o czystą skalę tego zjawiska, to nie masz żadnego wpływu na to, które sygnały z poszczególnych zmysłów docierają do twojego świadomego umysłu. Natomiast słowa docierają do niego niemal zawsze.

Wszystko, co usłyszałeś, zobaczyłeś i przeczytałeś, i zostało to przedstawione za pomocą słów bądź przetłumaczone na nie (np. widzisz jakieś zachowanie i w myślach wyrażasz myśl o nim) wpłynęło na twoją filozofię życiową.

Wewnętrzny dialog

Bardzo istotnym elementem filozofii życiowej, jest wewnętrzny mechanizm interpretacji przychodzących sygnałów. Dla jednego wygrana na loterii jest powodem do wybuchu radości, dla drugiego źródłem rozczarowania co do wielkości wygranej, a dla jeszcze innego katastrofą, bo musi zapłacić podatek od wygranej.
Zewnętrzny sygnał jest dla każdej z tych osób taki sam – pewna kwota wygranej, lecz każdy z nich inaczej interpretuje ten sygnał.

To jak myślisz o różnych rzeczach jest nawet istotniejsze niż wydarzenia czy interakcje, których doświadczasz.

Ludzie

Interakcje z innymi są trzecim elementem kształtującym twoją filozofię życiową. Jesteśmy stworzeniami stadnymi i przywiązujemy wielką wagę do tego, co inni mówią, komunikują niewerbalnie i robią.

Stąd, interakcje z innymi są dla nas zarówno sygnałami wejściowymi jak i źródłem wewnętrznych interpretacji. Jeśli mama i tata postępowali w określony sposób, dziecko bezkrytycznie przyjmuje ten tryb postępowania za swój własny i staje się on częścią jego filozofii życiowej.

Ludzie potrafią nam dostarczyć informacji i potrafią nas również przekonać, żeby zmienić nasz punkt widzenia. Często nie przekonuje nas siła argumentów, lecz po prostu entuzjazm, pewność siebie albo przykład.

Czym więc ja kieruję się w życiu?

Trudno jest precyzyjnie podać w kilku zdaniach własną filozofię życiową. Poniższe stwierdzenia, to tylko taka reprezentatywna próbka mojej filozofii życiowej:

Jestem w pełni odpowiedzialny za to jak wygląda obecnie moje życie i jak będzie ono wyglądać w przyszłości.

Jedyna prawdziwa porażka polega na poddaniu się.

Nikt nie może mnie zastąpić w moich wysiłkach by osiągnąć życie, jakiego pragnę.

Praca nad moim własnym rozwojem, to najważniejsza misja w moim życiu.

Wydarzenia nie są pozytywne albo negatywne. One po prostu są. Każde doświadczenie pomaga mi się rozwijać.

Bóg wymaga ode mnie rozwoju osobistego, żebym mógł wypełnić Jego wolę, którą rozumiem, jako: “Kochać wszystkich”.

Człowieczeństwo stanowi centrum życia gospodarczego i społecznego. Moją rolą jest ukształtować moje człowieczeństwo według najwyższych standardów, do jakich jestem zdolny.

Nie wszystko jest osiągalne. Ale nic nie jest osiągalne, jeśli nic nie robię.

Mam tylko dzisiejszy dzień żeby móc działać.

Powyższe przekonania kształtują w dużej mierze moje nastawienie i filozofię życiową.

W skrócie sumują się one do mojego motto:

Rozwój moim obowiązkiem.

2 Comments Moja filozofia życiowa

  1. mazswojejzony

    Dobry tekst. Trafiłem tutaj via Quora a konkretnie wpisów nt. wdzięczności i dobrych nawyków (dziękuję, oba bardzo inspirujące).

    Przy okazji, w poniższym zdaniu czegoś brakuje, chyba spójnika “co”:

    Jesteśmy stworzeniami stadnymi i przywiązujemy wielką wagę do tego inni mówią, komunikują niewerbalnie i robią.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *