Jakie aplikacje do tworzenia tekstów ułatwiają skupienie na pracy?

Prawidłowa odpowiedź brzmi: taka, która ułatwi TOBIE skupienie na pracy. To, że dla kogoś jest dobry Evernote albo Typora nie oznacza jeszcze, że będzie dobre i dla ciebie.

To, że program jest “do pisania”, też nie gwarantuje, że zadziała dla ciebie. Na przykład przez dłuższy czas używałem Scrivenera do pisania książek. I sprawdzał się całkiem nieźle. Ale nadal za dużo było w nim ‘wodotrysków’, które mnie rozpraszały.


Innym przykładem jest Word. Niby edytor tekstu, więc powinien spełniać tę funkcję dobrze, prawda? Nie dla mnie. Obszar do pisania jest za mały, a te wszystkie ikonki u góry mnie rozpraszają.

Minimalizm

Jedną z opcji są programy do pisania w trybie pełnoekranowym – tylko biały ekran i nic wiecej. To świetne rozwiązanie, żeby ograniczyć rozpraszacze. Na ekranie masz jedynie edytor i tyle.
Może i dobre rozwiązanie, ale nie dla mnie. Ja potrzebuję łatwo przejść do innych programów, a często – o zgrozo! – do przeglądarki. Piszę najczęściej po angielsku i stosunkowo często konsultuję się ze słownikiem.

Potrzebuję też jednym rzutem oka ogarnąć, czy plik nad którym pracuję jest zapisany, czy też nie. Jeśli nie mam kompletnie żadnych ikonek sygnalizacyjnych, czuję się zagubiony.

Jaka aplikacja ułatwia MI skupienie się na pracy?

Obecnie tworzę większość moich tekstów, łącznie z książkami, w Notepad++. Współczynnik białego ekranu do ikonek i opcji menu jest dla mnie wystarczająco duży, żeby ikonki mnie nie rozpraszały. A jednocześnie błyskawicznie mogę sprawdzić status pliku.

Ten program ma też setki wręcz opcji obróbki tekstu, wiele z nich dostępnych przez skróty klawiaturowe. Nie potrzebuję więc odrywać łapek od klawiatury, żeby cały wyraz przerobić na duże litery, itp.

Jednocześnie, całe to bogactwo opcji jest ukryte w bardzo kompaktowym menu. I owszem, mam do dyspozycji kilkanaście opcji, ale menu jest drobniutkie. W stosunku do powierzchni do pisania, wręcz niewidoczne.

Notepad++ jest dla mnie idealnym kompromisem pomiędzy aplikacją bogatą w przeróżne opcje, a aplikacją, która ogranicza rozproszenia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *