Podoba mi się jak to pytanie jest sformułowane. Sumienność się wypracowuje. Tu nie pomogą żadne ‘lajfhaki’. Tu trzeba po prostu mądrze i ciężko pracować nad sobą.
Zacznijmy od definicji.
Sumienność:
1. skrupulatnie wywiązywać się z podjętych obowiązków
2. wykonywać coś dokładnie, rzetelnie
W dzisiejszym świecie pełnym rozproszenia, w ogóle zrobienie czegokolwiek już wydaje się być sumiennością, a wykonanie czegoś dobrze, to wręcz doskonałość.
Sumienność zaczyna się tam, gdzie pewność siebie – od robienia małych rzeczy.
“Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie.”
— Łk 16, 10
Sumienność to cecha charakteru, część tego, kim jesteś. A wiesz, co najbardziej definiuje, kim jesteś?
Twoje nawyki.
Jeśli jesteś sumienną osobą, to sumienne działanie nie cechuje tylko twojej pracy, ale wszystko co robisz. A nie ma lepszej okazji do wyrabiania sobie nawyków, niż codzienne, zwykłe czynności.
Zacznij pomalutku
Nie próbuj się porywać z motyką na Księżyc. Dopiero wypracowujesz sobie sumienność. Zacznij od małych rzeczy. Od codziennych rzeczy.
Może zaściel sumiennie łóżko, jak tylko wstaniesz z niego rano? A może sumiennie posprzątaj swój pokój? (ups, to już może nie podpadać pod definicję “małej rzeczy” 😉
Jeśli wyrobisz w sobie nawyki robienia sumiennie małych rzeczy – sprzątanie po sobie, sprzątanie miejsca pracy, odkładanie rzeczy na miejsce, zamykanie zakładek w przeglądarce, itp. – to rozleje się to na inne obszary twojego życia.
Powtórzenia
Dlaczego małe i codzienne rzeczy? Bo nawyki buduje się przez powtórzenia. Jeśli chcesz zacząć wypracowywanie sumienności od mycia zębów, to masz po temu okazję przeciętnie dwa razy dziennie. Ale jeśli dorzucisz do tego ścielenie łóżka, sprzątanie biurka, itp, itd., to liczba ćwiczeń sumienności podskoczy do wielu na dzień.
W ten sposób nie dość, że szybciej wyrobisz w sobie nawyk, to będzie on solidniejszy. Oczywiście, możesz próbować rozwijać swoją sumienność w takich obszarach jak praca, ale skala takich czynności sprawia, że staje się to o wiele trudniejsze.
Raczej sugeruję, żebyś zaczął/ęłą od jakiś małych konkretnych nawyków związanych z pracą: przygotowanie stanowiska pracy, sporządzenie listy działań zanim przystąpisz do pracy, sposób obsługiwania swojej skrzynki pocztowej, itp.
Perfekcjonizm(!)
Ale sumienność to coś więcej niż powtórzenie. Definicja sugeruje, że należy to robić z głową i przekonaniem. Od początku do końca. To zakłada pewne kryteria.
Ale uwaga! Dla każdego mogą być one inne. Kiedy zaczynasz coś robić, zadaj sobie pytanie: jak należy to wykonać, żeby zostało to zrobione sumiennie?
Skrupulatność w definicji sugeruje też perfekcyjność, z czym należy być bardzo ostrożnym. Perfekcjonizm ma się teraz bardzo dobrze, bo to wspaniała wymówka, żeby nic nie robić albo ociągać się z wykonaniem zadania, dopóki nie jest doskonale wykonane.
I zamiast mówić, ze jesteś leń albo, że sama myśl o pokazaniu przed światem wyników twojej roboty cię przeraża, to mówisz z lekkim, wyniosłym uśmieszkiem: “Ot, jestem perfekcjonistą/tką”.
Posiadanie jasnych i prostych kryteriów sumienności, pozwoli ci uniknąć tej pułapki. Twoje zadanie nie ma być wykonane idealnie. Po pierwsze, ma być wykonane w skończonym czasie. Po drugie, ma być wykonane dobrze.
Moje kryteria
Na przykład moim kryterium sumienności przy pisaniu książki jest to, że odhaczę wszystkie elementy procesu:
-burza mózgów o pomyśle
-odpowiedź na pytania krystalizujące mój przekaz
-sporządzenie szkicu książki
-wymyślenie pytań do każdej sekcji
-pisanie
-przeczytanie manuskryptu samemu i samokorekta
-oddanie manuskryptu przyjacielowi
-naniesienie poprawek od przyjaciela
Dopiero na koniec tego procesu, uznaję, że wykonałem wystarczająco dobrą robotę, żeby przekazać brudnopis czytelnikom.
Poszukaj w swoim dniu wielu okazji, żeby zrobić swoje codzienne czynności sumiennie.
Ustal sobie kryteria sumienności, żeby nie wpaść w pułapkę perfekcjonizmu.
Ćwicz, ćwicz, praktykuj i sumiennie ćwicz. W ten sposób wypracujesz sumienność skutecznie i w miarę szybko. Sumienność zintegruje się z twoją osobowością.