Jak przestać myśleć negatywnie?

Żeby przestać myśleć negatywnie, trzeba zacząć myśleć pozytywnie.

Spójrz jak jest skonstruowane to pytanie: “przestać… negatywnie”. Jeśli zadajesz sobie takie pytanie, mimowolnie skupiasz swoją uwagę na negatywach. I zamiast się wyrwać z negatywnego myślenia, tylko się bardziej w nim pogrążasz, bo twoje myśli obsesyjnie krążą wokół tego tematu.

Jak zacząć myśleć pozytywnie?

Mam dla ciebie prosty, łatwy, szybki, a przede wszystkim skuteczny sposób. Można go streścić w jednym słowie:

WDZIĘCZNOŚĆ

Wdzięczność jest antytezą negatywności. Wdzięczność potrafi też przemeblować myślenie z negatywnego na pozytywne. Jest to udowodnione przez szereg eksperymentów behawioralnych (ci amerykańscy naukowcy naprawdę nie mają za wiele do roboty, prawda?). Zawsze działa.

Jeśli chcesz przestać myśleć negatywnie, każdego poranka zapisz sobie trzy nowe rzeczy, za które jesteś wdzięczny/a.

To jest skuteczna opcja minimum. Jeśli chcesz proces przyśpieszyć, zapisuj kilka razy dziennie, zapisuj więcej niż trzy rzeczy na raz, opisz w kilku słowach, dlaczego jesteś za tą rzecz/wydarzenie/osobę wdzięczny. Po prostu zintensyfikuj działania.

Dodatkowa podpowiedź

A propos przestawania i negatywności: przestań śledzić wiadomości w każdej postaci – czy to w telewizji, dziennikach, na mediach społecznościowych czy w portalach internetowych.
Wiadomości są negatywne, bo to się właśnie sprzedaje. A w 99.99% przypadków i tak nie mają żadnego bezpośredniego wpływu na twoje życie. Oprócz, oczywiście, przekręcania twojego myślenia na negatywne.

Uwaga!!! Skutki uboczne wdzięczności!

Niestety, praktykowanie wdzięczności ma poważne skutki uboczne. Otóż, całe twoje życie zmienia się na lepsze, gdy myślisz pozytywnie. Wiem, to przykra niespodzianka, ale jest to nieuniknione.

“Kiedy twoje myślenie jest pozytywne, każdy wynik, który potrafimy doświadczalnie zmierzyć, dramatycznie rośnie”. — Shawn Achor

Shawn spędził ponad dekadę badając zależności pomiędzy różnymi czynnikami a subiektywnym poczuciem szczęścia, a także interakcjami pomiędzy szczęściem a sukcesem.
W Ameryce to jest cała gałąź nauki. Setki eksperymentów potwierdziły, że ludzie, którzy myślą pozytywnie, uzyskują lepsze rezultaty praktycznie we wszystkim co się da zmierzyć. Naukowcy badali tak różne obszary, jak zdrowie, stopnie w szkole, wydajność w pracy, poziom oszczędności, jakość relacji czy szansę na awans.

Przykro mi, lecz musisz przygotować się na to, że zapisując każdego poranka trzy nowe rzeczy, za które jesteś wdzięczny, zmienisz nie tylko swoje myślenie, lecz całe swoje życie. Dramatycznie. Na lepsze.


Cóż, nie ma róży bez kolców, a gdzie drwa rąbią, wióry lecą. Pogódź się jakoś z tym, że będziesz zdrowszy/a, miał/a więcej przyjaciół, więcej pieniędzy na koncie, wyższą samoocenę, sprawniejsze ciało, i tak dalej, i tym podobne.
Bądź wdzięczny/a. I zacznij myśleć pozytywnie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *