Jak nauczyć mózg rozwijania zdrowych nawyków?

Hi, hi, hi, to pytanie przypomina mi pytanie:
“Jak nauczyć nerkę produkować mocz?”

Twoje nerki doskonale potrafią produkować mocz bez żadnych treningów. Twój mózg świetnie potrafi rozwijać zdrowe nawyki bez żadnej pomocy. To jedna z jego podstawowych funkcji.

Tzn., dokładnie rzecz biorąc, mózg świetnie potrafi rozwijać nawyki, ale niekoniecznie zastanawia się, czy są zdrowe, czy nie. Miliardy użytkowników smartfonów bijących pokłony do ekranów swoich telefonów są tu doskonałym przykładem.

Ludzki mózg świetnie sobie radzi z rozwijaniem nawyków. Przechowuje je w jądrach podstawowych, części mózgu, którą dzielimy razem z wieloma niższymi formami życia, jak ptaki, płazy czy gady.

Był taki słynny eksperyment z gołębiami, które umieszczono w klatce i losowo karmiono. Okazało się, że biedne ptaki za wszelką cenę próbowały wykombinować jak to jest, że jedzenie im się “magicznie” pojawia. Wszystkie, jak jeden mąż wyrobiły sobie jakieś odruchy, które bardzo przypominały nerwicę natręctw. Jeden podnosił lewą nóżkę, drugi rozpościerał skrzydła, trzeci obracał się dwa razy w kółko, i tak dalej. Wydawało im się, że te właśnie ich akcje powodowały pojawienie się pokarmu.

Mózg jest świetny w wyszukiwaniu schematów, a potem ich powielaniu. Tak powstają nawyki. Mózg już to umie.

Kwestia czasu

Jeśli chodzi o zdrowe nawyki, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Zamiast posługiwać się tym terminem, ja pójdę poziom wyżej, do podziału na dobre i złe nawyki. Jak je rozróżnić?

Ja używam takiej zasady:

Dobry nawyk, to taki, który po 10ciu latach praktykowania przynosi dobre rezultaty. Zły nawyk, to taki, który po 10ciu latach praktykowania przynosi złe rezultaty.

I tu jest pies pogrzebany, bo nasza podświadomość nie myśli w kategorii lat, lecz tylko “tu i teraz”. I choćby przyszło tysiąc atletów, i każdy zjadłby tysiąc kotletów, i każdy nie wiem jak się wytężał, to nie nauczą podświadomości myśleć w kategorii lat. Ani nawet paru godzin naprzód.

Równie dobrze możesz zacząć ćwiczyć machanie łapkami w płonnej nadziei, że tak nauczysz się latać.

Zdrowe nawyki

Więc jak rozwijać dobre czy zdrowe nawyki, które z czasem będą przynosić coraz lepsze rezultaty? Daj spokój z uczeniem swojego mózgu i zacznij uczyć siebie. Aby rozwijać dobre nawyki musisz po prostu zacząć używać swojej świadomej części mózgu, tej, która ogarnia abstrakcyjne pojęcia, takie, jak upływ czasu.

Naucz się, jak się buduje nawyki.

Zaplanuj swój nawyk. Śledź jego rozwój. Świadomie skupiaj się na powtarzaniu pewnych czynności w konkretnych okolicznościach, aż wryją ci się w mózg.


Na pocieszenie dodam, że praktyka czyni mistrza. Z czasem coraz lepiej będziesz rozumieć proces budowania nawyków i będzie ci to przychodzić z coraz większą łatwością.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *