To nie to, że ja sobie uważam, sądzę, czy myślę. Twój język warunkuje postrzeganie świata. Twój język ojczysty ma pewnie spory wpływ na to, jak postrzegasz świat, stąd zapewne zjawisko odrębności kultur poszczególnych narodów.
Lecz twoje słownictwo na 100% warunkuje postrzeganie świata. W którymś programie Jima Rohna przytoczył on wyniki badania pośród więźniów w Stanach. Okazało się, że ich słownictwo jest znacznie uboższe, niż przeciętne. Jim tłumaczył, że ubogie słownictwo to jak patrzenie na świat przez dziurkę od klucza – nie możesz dostrzec zbyt wiele. Twój horyzont jest bardzo ograniczony.
To niezła analogia. Bo wyobraź sobie wyrwanie całego zamka z drzwi – o ileż więcej można by zobaczyć przez taką dziurę? Tak działa twój zasób słownictwa na postrzeganie świata – rozszerza twoją percepcję.
„Jeżeli myślisz, że coś możesz lub czegoś nie możesz, za każdym razem masz rację”.
— Henry Ford
Ale to nie jedyny wpływ słownictwa na postrzeganie świata. Właśnie dziś rano słuchałem podkastu z psychoterapeutką i mówiła tam o wpływie tego, co do siebie gadamy na nasze życie.
Dosłownie powiedziała, że:
“Możesz wybrać, żeby być pozytywnym lub negatywnym, ale nie możesz wybrać tego, jak wpłynie na twoje ciało regularne używanie negatywnego języka. (…)To [zawsze] ma okropny efekt.”
— Marisa Peer
Negatywne słownictwo wprost krzywdzi nasze ciało. Sami siebie krzywdzimy. To, co mówimy do siebie we własnej głowie również potrafi strasznie zawęzić nasze postrzeganie świata.
Myślisz: “jestem niezdarą” i nie spróbujesz nawet pojeździć na nartach, łyżwach, albo nauczyć się tańczyć. I w ten sposób jedną szybciutką myślą eliminujesz ze swojego życia cały szeroki obszar oraz wszystkie okazje i możliwości, które mogłyby się przed tobą otworzyć, gdybyś tylko spróbował/a.
A “jestem niezdarą” to i tak tylko taki leciutki przykład nadający się do opublikowania. Bardzo często to, co mielimy we własnych głowach przypomina szambo i kloakę. I trudno z czymś takim w głowie postrzegać świat w jasnych barwach.
Nasz język i zwyczaje językowe warunkują postrzeganie świata. Dlatego warto zwracać uwagę na to, co sami do siebie gadamy i to modyfikować. Warto również regularnie zaglądać do słownika, żeby badać prawdziwe znaczenie słów i poszerzać swoje słownictwo.