Dlaczego rozwój umysłu, ciała i ducha jest istotny w dzisiejszym świecie?

Rozwój umysłu, ducha i ciała był istotny w każdym momencie dziejów. A teraz jest po prostu jeszcze ważniejszy.

Człowiek składa się z umysłu, ciała i ducha. Od czasów Oświecenia stało się modne negowanie istnienia duszy. Ale negowanie czegoś, co istnieje, nie sprawi, że to przestanie istnieć. Tak samo jak mówienie, że powietrza nie ma, bo go nie widać, nie sprawi, że się udusisz.

Rozwój

Człowiek potrzebuje poczucia rozwoju, żeby czuć się dobrze. Wiem z własnego doświadczenia. Przez lata do niczego nie dążyłem, nie czułem, że się rozwijam i moje życie mocno mi się nie podobało, chociaż obiektywnie rzecz biorąc, było całkiem w porządku.
Miałem szczęśliwą rodzinę, dobrą pracę, przyzwoite zdrowie i regularnie uczęszczałem do mojej wspólnoty kościelnej.

Czyli niby wszystko miałem zabezpieczone, ale brakowało mi właśnie poczucia rozwoju.

Pułapką numer jeden jest więc ignorowanie własnego rozwoju.

Rozwój to cały człowiek

Drugą pułapką, dość powszechną dzisiaj, jest ukierunkowanie swojego rozwoju nie na całość osoby, lecz tylko w jednym lub dwóch obszarach.

Naukowcy, czy artyści, którzy ignorują własne ciało.
Sportowcy, którzy tak poświęcają się rozwojowi ciała, że brakuje miejsca w ich życiu na rozwój ducha czy umysłu.
Dewoci, którzy wyłączają rozum i/lub ignorują ciało.

Każdy z nich może osiągnąć spektakularne rezultaty w swojej wąskiej dziedzinie, ale w ostateczności tracą na tym jako osoba. Potrzebujemy każdego aspektu naszego jestestwa, żeby właściwie funkcjonować.

Umysł

“W ekonomii opartej na wiedzy, sukces przychodzi do tych, którzy znają samych siebie- swoje mocne strony, wartości i w jakich warunkach funkcjonują optymalnie.” — Peter F. Drucker

Dzisiejsza gospodarka oparta jest na wiedzy. Do zdobywania i użytkowania wiedzy potrzebny jest dobrze wytrenowany umysł. Ale umysł to potężne narzędzie, które przydaje się w każdej sytuacji. Jak chociażby przy poznawaniu samego siebie, o czym mówi Drucker.

Umiejętność krytycznego myślenia w dzisiejszym świecie zanika. Media społecznościowe sprawiły, że staliśmy jeszcze bardziej stadnymi stworzeniami. Wystarczy krzyknąć “koronowirus!”, żeby populacja całej planety struchlała ze strachu.

Umiejętność krytycznego myślenia jest jedną z dwóch najbardziej poszukiwanych, obok umiejętności rozwiązywania praktycznych problemów, umiejętnością na rynku pracy.

To chyba oczywiste, że warto zadbać w takich warunkach o rozwój swojego umysłu?

Ciało

“Zadbaj o swoje ciało. To jedyne miejsce do życia, które masz.” – Jim Rohn

Dzisiaj nawet regularne dbanie o swoje ciało jest brane za dziwactwo, a co dopiero jego rozwój. Przecież tak łatwo pochylić głowę nad swoim smartfonem, i w tej pozycji spędzić długie godziny swojego dnia. Okazji do siedzenia i nic nierobienia mamy więcej niż kiedykolwiek wcześniej w ludzkiej historii.

Zależność pomiędzy ciałem a duchem i umysłem jest niezaprzeczalna. Już starożytni stwierdzili, że “w zdrowym ciele, zdrowy duch”. A naukowcy zauważyli, że nasz mózg dużo lepiej pracuje, jeśli rozruszaliśmy ciało i pobudziliśmy krążenie.

I chyba w żadnym innym momencie historii nie było równie zyskowne bycie wybitnie sprawnym fizycznie. Profesjonalny sport to wielki przemysł, który przyniósł fortunę wielu ludziom.

Duch

Jestem podobno głęboko wierzącym katolikiem. To znaczy, w porównaniu do ogółu. Ale nie będę cię przekonywał do mojej wiary. Duch nie jest ważnym elementem człowieczeństwa, dlatego że tak mówi Kościół. Jest ważny, ponieważ jest. Kropka.

Wyłącz kompletnie czyjeś ciało i czujesz od razu, że to nie jest pełnia człowieczeństwa. Wyłącz umysł i od razu wiesz, że coś jest z człowiekiem nie tak. Zaniedbanie ducha jest równie katastrofalne.

Oddam głos człowiekowi, który sam o sobie mówi, ze nie praktykuje żadnej religii:

“Bez duchowości nie dźwigniemy tego życia.” — Miłosz Brzeziński

Odsyłam do odcinka podcastu Mała Wielka Firma, gdzie Miłosz mówi o stawianiu czoła całemu światu w naszej codziennej egzystencji.


Sprawne ciało, zdolność do myślenia i zdrowy duch są dzisiaj ważniejsze niż kiedykolwiek. I po to, żeby móc odnieść sukces w życiu, ale i po to, żeby po prostu przeżyć swoje życie dobrze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *