Czy jest już za późno?

Pytanie z Quory: Mam 23 lata i trochę pozwoliłam, żeby 5 ostatnich lat przeleciało mi przez palce. Nie byłam dostatecznie skupiona na osiągnięciu celu i go nie osiągnęłam. Czy jest już za późno?

Odpowiadając z marszu na twoje pytanie: nie, nie jest już za późno.

W życiu są tylko dwa “za późno”:
-spoczywasz na cmentarzu dwa metry pod ziemią,
-twój cel jest tak wąski, że twój wiek to faktyczne ograniczenie (np. masz 50 lat i chcesz grać w NBA)

Pięć lat przeleciało ci przez palce? Phi! W 2020 roku ludziom na naszej planecie przeleciało przez palce z miliard lat; a już na pewno setki milionów.
Zderzyliśmy się z gwałtowną zmianą trybu życia i “przewaliliśmy” mnóstwo czasu w naszych czterech ścianach. Część osób użyła tego czasu, żeby przewartościować swoje życie, spędzić więcej czasu z rodziną, czegoś się nauczyć; ale większość zmarnowała czas przed ekranami.

Mi osobiście przeleciało przez palce 15 lat mojego życia. Moje cele były bardzo niejasno zdefiniowane (“żeby się nam dobrze żyło”), a w dodatku niewiele robiłem, żeby je osiągnąć (“jakoś to będzie”). Obudziłem się 10 lat później niż ty, w wieku 33 lat i niemal całkowicie przeorganizowałem swoje życie. Zbudowałem od podstaw trzy różne kariery, założyłem własny biznes, w końcu rzuciłem pracę w korpo, kupiłem dom – a to tylko wierzchołek góry lodowej.

Da się? Da się!

Mózg = wyszukiwarka

Podstawową funkcją ludzkiego mózgu jest wyszukiwanie informacji w oceanie danych. Do naszych zmysłów dociera co sekundę ponad 11 milionów impulsów zmysłowych. A do naszej świadomości – kilkadziesiąt informacji na sekundę. Ludzki mózg w ciągu sekundy dokonuje ekstrakcji tych kilkudziesięciu informacji spośród milionów.

A jak działa wyszukiwarka? Wpisujesz w nią to, czego szukasz i wypluwa ci dane, które uważa za najbardziej adekwatne.

W bazach danych polecenie, które wydobywa dane z bazy nazywa się z angielskiego “query” – zapytanie, kwerenda. Takie zapytanie jest często uzbrajane w warunki, które filtrują rezultaty. Np. szukasz danych klientów tylko z konkretnego miasta.

W naszym mózgu rolę owych ‘wpisów do wyszukiwarki’ pełnią najczęściej pytania, jakie zadajemy. Jak się zapytasz: Dlaczego ja zawsze przepuszczam czas przez palce? to NIGDY nie otrzymasz odpowiedzi “Ależ ja przecież nie przepuszczam czasu przez palce!”

Raczej, wynajdziesz sobie kilka powodów, które ci udowodnią tezę przemyconą w pytaniu: bo jestem leniwą gułą, bo łatwiej jest pooglądać coś na Netflixie, bo jestem niezdyscyplinowana, itp., itd.

Zważ, o co pytasz

Pytania zamknięte są bardzo niebezpieczne, bo są tylko dwie możliwe odpowiedzi, tak lub nie. Bardzo często zadanie pytania zamkniętego świadczy o tym, że już sobie na nie odpowiedziałaś, a teraz tylko szukasz potwierdzenia. Z twojej preambuły wynika, że ciążysz w kierunku “za późno”.

W twojej sytuacji dużo pożyteczniejszymi byłyby pytania otwarte i nakierowane na cel, np.:

-Co mogę teraz zrobić?

-Jak mogę się dostatecznie skupić na osiągnięciu mojego celu?

-Do jakich zasobów mam dostęp? Do jakich zasobów mogę łatwo zdobyć dostęp?


Nie jest za późno. Użyj lepszych pytań, a natychmiastowo przyjdą do ciebie lepsze odpowiedzi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *